Opublikowany przez: Kasia P. 2018-05-29 15:12:33
Autor zdjęcia/źródło: Prezenty na Dzień Dziecka @ Zaprojektowane przez Freepik
Całe szczęście, że Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów robi regularnie kontrole zabawek dla dzieci. Wyniki kontroli z ubiegłego roku raczej dla nas rodziców nie są zadowalające. W 2017 bowiem zakwestionowano ok. 25% kontrolowanych zabawek. To aż co czwarta zabawka. Z kolei wyniki zabawek z tego roku mówią o wątpliwym bezpieczeństwie co trzeciej zabawki. Dlatego właśnie poza instytucjami na straży bezpieczeństwa dziecka musimy stać my rodzice. Zbliża się Dzień Dziecka i szkraby z pewnością zostaną obdarowane zabawkami. Zanim jednak pozwolisz dziecku korzystać z nowej zabawki koniecznie sprawdź ją wcześniej!
W zabawkach dla niemowląt typu grzechotki często odpadają niektóre elementy, dlatego łatwo o zadławienie. Warto także zwracać uwagę na pluszaki i inne miękkie zabawki, którym mogą pękać szwy. Dziecko nie powinno mieć dostępu do wypełnienia zabawki, ponieważ może się nim również zadławić. Najczęściej niebezpieczne są też huśtawki, które mają nieodpowiednio przymocowane lub za cienkie liny co grozi upadkiem. Ponadto kontrolerzy zwracają uwagę na to, by dziecko nie zakleszczyło głowy pomiędzy elementami zabezpieczającymi. Warto się także przyjrzeć wózkom dla lalek, które nie mają mechanizmów blokujących składanie, ponieważ w takim przypadku łatwo o zmiażdżenie palców lub skaleczenia.
UWAGA! W aż 26% zabawek przekraczany jest dopuszczalny poziom ftalanów tj. substancji, które służą do zmiękczania materiałów plastikowych, a które mogą w przyszłości powodować problemy z płodnością. Normy mogą być przekraczane m.in. w lalkach z miękkimi głowami, figurkach koników lub kucyków, skakankach i piłkach.
Wybór zabawki nie powinien się opierać tylko i wyłącznie na tym, czy jest ciekawa i czy będzie czegoś dziecko uczyć. Oczywiście to też jest ważne, ale warto dmuchać na zimne i dbać o bezpieczeństwo na każdym kroku. Czym jeszcze zatem kierować się przy wyborze zabawki?
WIEK DZIECKA: na zabawce powinien być podany zalecany wiek dziecka, więc wybieraj te, które są odpowiednie do danego etapu rozwoju malucha.
MAŁE ELEMENTY: najłatwiej się nimi zadławić, jeśli już musisz wybrać zabawkę z małymi elementami, sprawdzaj czy są dobrze umocowane.
DŁUGOŚĆ SZNURKÓW: W zabawkach przeznaczonych dla maluchów poniżej trzech lat sznurki mogą mieć maksymalnie 22 cm. W przypadku huśtawek – także dla starszych dzieci - linki nie powinny być zbyt cienkie, natomiast węzły nie mogą się łatwo rozwiązywać.
BLOKADY I KRAWĘDZIE: ostre krawędzie nie są bezpieczne dla dzieci, a wszelkie składane zabawki powinny mieć mechanizmy blokujące.
INSTRUKCJA: zwłaszcza jeśli zabawka wymaga złożenia, powinna być do niej dołączona instrukcja w języku polskim.
OSTRZEŻENIA: jeśli tylko są na zabawkach, koniecznie się do nich stosuj, np. na huśtawce „Ryzyko upadku. Nie należy zostawiać bez nadzoru dzieci poniżej 36 miesięcy, siedzących lub bujających się
ZNAK CE: To deklaracja bezpieczeństwa, która powinna się znajdować na każdej zabawce!
Lista być może jest trochę długa, ale z czasem sprawdzanie zabawek po prostu wchodzi w nawyk i to jest najlepszy nawyk, który gwarantuje bezpieczeństwo Twojemu dziecku. Pamiętaj także, że zawsze możesz sprawdzić daną zabawkę czy znajduje się w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w europejskim systemie RAPEX. Niebezpieczne zabawki można zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub UOKiK i warto to robić dla dobra wszystkich dzieci.
Co w tym roku dajecie dziecku na Dzień Dziecka? Pochwalcie się w komentarzach pod artykułem. Zapraszam do dyskusji!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.